Конспекти уроків
ТЕМА: ДІЄПРИКМЕТНИК ЯК ОСОБЛИВА ФОРМА ДІЄСЛОВА: ЗАГАЛЬНЕ ЗНАЧЕННЯ, МОРФОЛОГІЧНІ ОЗНАКИ, СИНТАКСИЧНА РОЛЬ
Мета: ознайомити семикласників з дієприкметником як особливою формою дієслова; пояснити властиві дієприкметникові граматичні ознаки прикметника й дієслова; формувати загальнопізнавальні вміння знаходити дієприкметники у реченнях, з'ясовувати їх рід, число, відмінок, синтаксичну роль; розвивати логічне мислення, пам'ять, увагу, навички самостійної роботи; виховувати патріотичні почуття, почуття пошани до народних традицій; любов до української мови.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Учитель. У народі говорять: «Слова щирого вітання дорожчі частування». Усміхніться - і до вас прийде радісний настрій. Хочу, щоб ви були впевнені в собі й задоволені собою. А людина тільки тоді може бути задоволена, коли досягає певних успіхів, долаючи перешкоди.
Аутотренінг (Слайд 1)
Щоб налаштувати себе на активну роботу, проведемо аутотренінг. Прошу повторювати за мною.
Я - учень.
Я - особистість творча.
Я думаю, аналізую.
Я не боюсь висловлювати свої думки.
Помилившись, міркую далі. На помилках вчаться.
Шукаю істину. Я хочу багато-багато знати.
Я сьогодні отримаю найкращу оцінку.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Учитель. Отже, налаштувалися. Щоб розпочати вивчення нового матеріалу, потрібно повторити дещо з пройденого раніше.
Хто з вас скаже, що означає жовтий колір світлофора? (Жовтий колір означає «Увага»). На ваших столах лежать картки жовтого кольору для того, щоб звернути вашу увагу на запитання. У вас є декілька хвилин на те, щоб дати на них відповіді.
Отже, прошу вашої уваги! Продовжіть, будь ласка, думку і наведіть приклади де можливо.
Прийом «Я знаю, що ...» (Слайд 2)
1. Дієсловом називається ...(самостійна частина мови, що означає дію або стан предмета і відповідає на питання що робити? що зробити? Н-д: мріяти, збудувати)
2. Дієслова мають такі граматичні ознаки: ...(час, число, особа, рід, вид, спосіб)
3. Дієслова бувають двох видів ...(доконаний/недоконаний. Н-д: списати/писати)
4. Дієслова мають такі часові форми: ...(минулий, теперішній, майбутній Н-д: цінував, ціную, цінуватиму)
5. Дієслова поділяються на дієвідміни ...(І та ІІ. Н-д: читають/мовчать)
6. Розрізняють три способи дієслів: ...(дійсний, умовний, наказовий. Н-д: достигає, зацвітуть/підтримай, похвали/подолав би, відповів би)
7. Дієслова найчастіше у реченні виконують роль ...(присудка), а неозначена форма дієслова буває ...(підметом, означенням, додатком, обставиною)
8. Дієслово має 5 основних форм: ...(неозначена,безособова, особова, дієприкметник, дієприслівник. Н-д: вигравати, виграно, виграю, виграний, вигравши)
9. Прикметником називається ...(Самостійна частина мови, що виражає ознаку предмета, відповідає на питання який? яка? яке? Н-д: сміливий, смілива, сміливе)
10. Прикметники мають такі граматичні ознаки: ... (рід, число, відмінок. Н-д: тихий, тиха/ тихе, тихі/тихого тихому)
11. Прикметники у реченні виконують роль ...(означення, можуть бути іменною частиною присудка. Н-д: означення: Гуляє тихий шелест по діброві. Іменна частина присудка: Ніч була місячна, хороша.)
Вчитель. Молодці! Ви дуже добре впорались із цим завданням!
Переконавшись, що ви добре знаєте матеріал про дієслово та прикметник, пропоную
вам рухатися далі.
ІІІ.
Мотивація навчальної діяльності учнів.
Порівняйте словосполучення, що спільного і відмінного мають
прикметники І стовпчика і спільнокореневі слова ІІ стовпчика? (Слайд
3)
черствий хліб зачерствілий
хліб
жовте листя пожовкле
листя
прямий постріл спрямований
постріл
Учитель. Дуже добре!
Ми звернули увагу на слова, що мають ознаку за дією. І ви , мабуть, вже
помітили в них щось спільне з дієсловом та прикметником.
ІV. Повідомлення теми уроку. Цілевизначення.
Прийом «Передбачення».
Учитель. Прослухайте казку. Спробуйте продовжити її, тим самим перебачити тему нашого уроку (слайд 4,5)
Жила-була незвичайна сім'я - Прикметник та Дієслово. Прикметник любив дивитися в дзеркало, милуватися собою і казати: «Який!» Він задоволений був тим, що мав три славні роди, міг міняти свою форму, змінюючись за числами та відмінками. Дієслово мало пишний вид, дуже багато часу і любило всім наказувати, що робити, що зробити. У цій дивній сім'ї народилася дитина, дуже схожа і на маму, і на тата. Її назвали ...
Тема нашого уроку «Дієприкметник як особлива форма дієслова: значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль»... (Слайд 6)
Тож, давайте розгорнемо зошити та запишемо тему сьогоднішнього уроку.
Сформулювати мету сьогоднішнього заняття - до снаги кожному з вас. Спробуйте визначити мету уроку, скориставшись формулою «Сьогоднішній урок навчить нас ...» (Слайд 7,8)
- Давати визначення дієприкметника як особливої форми дієслова.
- Розпізнавати дієприкметники в реченнях.
- Визначати граматичні ознаки та синтаксичну роль дієприкметників.
VІ. Сприйняття і засвоєння нового матеріалу.
Учитель. Сформулювавши мету уроку, ми можемо рухатися далі і перейти до вивчення нового матеріалу
· Евристична бесіда. (Слайд 9,10)
Розглянемо словосполучення трава скошена, листя пожовкле, текст прочитаний. Поясніть, що означають ці слова
- Трава скошена - це яка? (яку скосили)
- Листя пожовкле - це яке? ( яке стало жовтого кольору)
- Текст прочитаний - це який? (який прочитали)
- На які питання відповідають ці слова? (яка? яке? який?)
- Що виражають ці слова? (ознаку за дією)
- Подумайте, на що вказують слова високий, солодкий, блакитний? (ознаку/ зріст, смак, колір)
- На яке питання відповідають, до якої частини мови належать? (який? прикметник)
- Чому до прикметника? (вказує на ознаку)
- Чим відрізняється ознака, виражена в словах скошена, пожовкле, прочитаний від ознаки, вираженої у словах високий, солодкий, блакитний?(У прикметників ознака постійна, а у словах скошена, пожовкле, прочитаний - ознака тимчасова, створювана дією).
- Провідміняйте слово прочитаний як прикметник за родами, за числами і за відмінками (усно).
- Спробуйте визначити час і вид слова скошена (минулий час, док.вид)
Висновок: слова скошена, пожовкле, прочитаний не є прикметниками і не є дієсловами, але мають граматичні ознаки цих частин мови. Отже, це дієприкметник.
Учитель. Прошу вас самостійно опрацювати правила у підручнику на сторінці 64. Ви маєте на це 1 хвилину.
· Робота з підручником.
*Ознайомлення учнів із поняттям «дієприкметник» (самостійно).
· Метод «Можу! (Слайд11)
У реченні вставте замість крапок пропущені слова. Дайте визначення дієприкметника.
Дієприкметник - це ... форма ...., що виражає ознаку предмета за ... і відповідає на питання .... В реченнях виступає ... , або ... .
Учитель. Ви дуже добре впоралися із цим завданням! З теорією ми розібралися! Рухаємося далі і переходимо до практики для закріплення матеріалу!
VІІ. Виконання вправ на закріплення.
· Гра «Хто заблукав».(Слайд 12)
Вказати, хто і де заблукав. Обгрунтуйте свою відповідь.
А) обсаджений, притихлий, тихий;
Б) побілений, червоний, грізний;
В) сидячий, пробитий, зробити.
Учитель. Молодці! Усно гарно впоралися. Настала черга попрацювати письмово.
· Розподільний диктант (два учні за дошкою)
Прослухати словосполучення. Розподілити їх у дві колонки: у першу - прикметники з іменниками, у другу - дієприкметники з іменниками. Довести правильність виконання.
Темне волосся, потемніле волосся; бідний чоловік, збіднілий чоловік; біла кімната, побілена кімната; жовтий колос, пожовклий колос; полохливий птах, сполоханий птах.
Ауторелаксація «Веселка». (Слайд 13)
Ви, як я бачу, втомилися. Сядьте зручно, заплющіть очі, уявіть веселку. Вам легко, спокійно, приємно. Ви почуваєтесь затишно. А тепер встаньте, прогніться і над головою зробіть дугу веселки. Сідайте, будь ласка.
Учитель. Трішки розім'ялися і продовжуємо думати та аналізувати. Попрацюємо з підручником.
· Виконання вправи 173 за підручником. Учень зачитує завдання
З кожної пари слів випишіть дієприкметник і доберіть до нього дієслово, від якого його утворено. (Учні по одному виходять до дошки та записують по одному слову, коментують свій вибір)
Зразок. Загострений - загострити.
Охолоджений, холодний; черствий, зачерствілий; занижений, низький; дрібний, подрібнений; працьовитий, опрацьований; збережений, бережливий; помітний, помічений; дослідний, досліджений.
Учитель. Ми з вами ще раз переконалися в тому, що дієприкметники мають ознаки дієслів.
4. Гра «Перекладач».(Слайд 14)
Перекладіть спроектовані речення українською мовою. От земли идет душистый аромат уже увядших трав. (Від землі йде духмяний аромат уже зів'ялих трав.)
- Небольшая Джерина пасека была огорожена низким плетнем. (Невеличка Джерина пасіка була обгороджена низьким тином.)
Випишіть дієприкметники з перекладених вами речень та визначте їх морфологічні ознаки та синтаксичну роль за поданою схемою(Слайд 15)
Дієприкметник (зів'ялих, обгороджена)
Початковаформа (який? Н.в. одн. чол.р. зів'ялий, обгороджений)
Вид (док., док.)
Час (мин., мин.)
Рід (- , ж.р.)
Число (мн., одн.)
Відмінок (Р.в., О.в.)
Синтаксична роль (означення, частина складеного присудка)
Вчитель. Дуже добре!Ви показали вміння знаходити дієприкметники у реченнях, з'ясовувати їх рід, число, відмінок, синтаксичну роль. А тепер хочу вам запропонувати завдання творчого характеру. Для цього вам необхідно буде попрацювати в парах.
5.Робота в парах. ( Слайд 16)
Складіть діалог на тему "Українські традиції", вживаючи подані на екрані дієприкметники.Обсяг 5-6 реплік.
Довідка. Складені, освячені, поважаюча, збережені, досліджені.
Учитель. Дякую за вашу роботу. Ви гарно показали свої творчі здібності, а також пошану до українських традицій. Ми з вами розібрали теоретичний матеріал з теми «Дієприкметник», виконали декілька вправ для засвоєння матеріалу. Думаю - час підводити підсумки.
VІІІ. Підведення підсумків уроку. Оцінювання.
· Гра «Продовж думку». (Слайд 17)
Підсумуйте свої знання, продовживши думку
1.На уроці я навчився (навчилась).....
2. Найбільше сподобалося....
3. Тепер я зможу...
ІХ. Домашнє завдання. (Слайд 18)
1. Впр. 177 ( І-ІІІ завдання)
2. Скласти міні-твір, використавши дієприкметники, на тему «Красуня зима»